Oferujemy Państwu projekt, dobór i montaż rekuperacji.

Jeszcze do niedawna większość budowanych domów wyposażona była w wentylację grawitacyjną, która działa w oparciu o zjawisko ciągu kominowego. Ciepłe powietrze przemieszcza się do góry i wylatuje przez przewody wentylacyjne z naszego domu. Na jego miejsce, między innymi przez specjalne otwory w stolarce okiennej lub pod oknami wlatuje zimne i świeże powietrze z dworu. Niestety, energia zużyta do ogrzania powietrza w domu, wylatuje kominem.

Współczesne budownictwo, domy energooszczędne, pasywne czy zeroenergetyczne nie osiągnęłyby zakładanych parametrów bez rekuperacji. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W uproszczeniu system rekuperacji składa się z przewodów wyciągających zużyte powietrze z kuchni, łazienki czy toalety oraz przewodów nawiewających świeże powietrze do sypialni i salonu. Centrala rekuperacyjna to wentylatory wymuszające ruch powietrza oraz wymiennik ciepła. Wymiennik ten używając ciepła ze zużytego powietrza, podgrzewa świeże, nie dopuszczając do ich kontaktu.

Zaletami rekuperacji są:
– dzięki odzyskowi ciepła – znacząca oszczędność na ogrzewaniu (do 30%)
– możliwość instalowania filtrów powietrza w centrali – rodzaj filtrów należy dobrać do potrzeb, smog lub dom zlokalizowany blisko ruchliwej drogi, alergie na pyłki itd.
– możliwość sterowania ilością powietrza
– możliwość szybkiego przewietrzenia domu, bez otwierania okien
– szybkie usuwanie wilgoci (suche okna w kuchni i łazience, suche lustra w łazience)
– szybkie usuwanie zapachów
– wietrzenie bez otwierania okien to redukcja hałasów z zewnątrz
– rekuperację można zazwyczaj doposażyć w czujniki wilgoci i CO2, pozwala to na wietrzenie dokładnie tyle ile potrzeba, aby utrzymać wysoką jakość powietrza w domu
– rekuperacja przyśpieszy schnięcie prania, czy świeżo umytej podłogi
– może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła, co zwiększy efektywność energetyczną domu
– rekuperacja może współpracować z klimatyzatorem, w okresie letnim następuje odwrócenie kierunku działania rekuperacji, pozwala ona wtedy zachować chłód w domu

Faktyczny koszt systemu rekuperacji to mniej niż połowa jego ceny, ponieważ montując ten system rezygnujemy z budowy kominów wentylacji grawitacyjnej, montujemy okna bez specjalnych otworów, nie musimy montować nawietrzników.
Wiele osób obawia się, że w przewodach systemu rekuperacji mogą rozwijać się grzyby czy pleśnie, to prawda – mogą, ale tylko w sytuacji zaniedbania wymiany filtra zazwyczaj zalecanej co kwartał, lub czyszczenia przewodów co kilka lat. Tak samo jak wentylacja w Państwa samochodzie, instalacja ta jest absolutnie bezpieczna pod warunkiem przestrzegania zaleceń higienicznych.

W przypadku domów już wybudowanych, w których nie przewidziano rozbudowanego systemu wentylacyjnego lub w mieszkaniach w blokach i kamienicach możliwe jest zastosowanie rekuperacji rozproszonej. Takie systemy rekuperacyjne pomieszczeń mieszkalnych posiadają dwie duże zalety: mogą być elastycznie montowane do ścian zewnętrznych i szybko instalowane. W zależności od modelu wystarczy wywiercenie jednego lub dwóch otworów w murze, w którym montowane są krótkie kanały powietrzne. Przez te kanały zużyte powietrze odprowadzane przepływa na zewnątrz, a świeże powietrze jest mechanicznie tłoczone do pomieszczenia lub rekuperatora. Ciepło powietrza odprowadzanego jest przenoszone na świeże i przefiltrowane powietrze dostarczane z zewnątrz.
Przy niewielkiej mocy urządzenia (od 0,006 do 0,032 kW/h) można uzyskać wydajną i kontrolowaną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Przepływ powietrza wewnątrz miedzianego wymiennika następuje równomiernie w obydwu kierunkach (czerpni i wyrzutni) przy czym powietrze wyrzucane i zaciągane nie mieszają się. Podobnie jak w wielu innych rozwiązaniach, odprowadzane z pomieszczenia (zimą ciepłe) powietrze przekazuje swoją energię cieplną do powietrza pobieranego z zewnątrz. Latem odwrotnie, przy różnicy temperatur powietrza wewnątrz mieszkania i na zewnątrz, powietrze zewnętrzne podlega schłodzeniu.

Niektóre modele rekuperatorów pokojowych mają potrójny system oczyszczania powietrza – od barier przeciw insektom, pyłom i większym zanieczyszczeniom, poprzez cyklonowe oczyszczanie z kurzu wewnątrz miedzianego wymiennika ciepła (przy okazji: miedź dodatkowo zapobiega rozwojowi patogennych mikroorganizmów wewnątrz rekuperatora), po oczyszczenie nawiewnego powietrza za pomocą filtrów. Filtry do rekuperatorów są jednorazowe i podlegają wymianie po zanieczyszczeniu (średnio raz na 3-4 tygodnie). Ważną opcją monitorowania systemu wentylacji jest wskaźnik zanieczyszczenia filtra, który kontrolowany jest również poprzez aplikację w smartfonie. Przy maksymalnym zanieczyszczeniu na panelu wskaźników rekuperatora pojawia się sygnał informujący o konieczności wymiany filtra.

Główne zalety rekuperatora rozproszonego (pokojowego):
• Kompaktowe wymiary: średnica obudowy modułu operacyjnego – 150, 200, 250, 340 mm.
• Długość regulowano w zależności od grubości ścian.
• Miedziany wymiennik ciepła o wysokim współczynniku przenikania ciepła i wysokich parametrach antyseptycznych.
• Sprawność wynosi do 91%.
• Szybkość i łatwość montowania bez kosztownego remontu adaptacyjnego budynku.
• Zachowana estetyka pomieszczenia. Widoczne zostają tylko kraty wentylacyjne: jedne – wewnątrz pomieszczenia, drugie – na elewacji.
• Brak zużywających się materiałów eksploatacyjnych.
• Dostępność i łatwość obsługi.
• Maksymalny poziom zużycia energii elektrycznej od 0,032 kW/h do 0,31 kW/h, w zależności od modelu.
• Łatwy system sterowania: pilot zdalnego sterowania lub panel sterujący.
• Cicha praca w trybie nocnym (seria domowa).
• Okres gwarancyjny 2 lata
• Przystępna cena i dobra relacja jakości do ceny.