Rekuperacja Koszalin

Inteligentne budynki stają się coraz popularniejsze. Rekuperacja jest ich nieodłącznym elementem. Jest to bowiem system, który umożliwia osiągnięcie jeszcze lepszych efektów. Dotychczas większość budynków opierała się o wentylację grawitacyjną. Dziś w energooszczędnych domach stawia się przede wszystkim na wentylację mechaniczną z możliwością odzyskiwania ciepła. Jak to działa? W dużym skrócie, jest to system przewodów, które wyciągają powietrze z różnorodnych pomieszczeń w budynku i wprowadzają świeże do innych. W centrali rekuperacji znajdują się wentylatory, który są odpowiedzialne za ruch powietrza wewnątrz domu. Jest to także wymiennik ciepła, który wykorzystuje ciepło ze zużytego powietrza do podgrzania świeżego.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna ma wiele zalet i jest chętnie wykorzystywana przede wszystkim w nowopowstałych budynkach, w których zaplanowano ją w projekcie. Oczywiście jest również sposób na to, żeby wykorzystać tę technologię w już istniejących domach, mieszkaniach w bloku czy w kamienicy. Rozwiązaniem jest rekuperacja rozproszona. Może być swobodnie montowana do ścian zewnętrznych, co jest proste oraz nie zajmuje wiele czasu.

Co ważne, tego typu wentylacja znacznie poprawia komfort życia i ma również pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Warto zatem przemyśleć to rozwiązanie, zwłaszcza, że w naszej firmie pracują wykwalifikowani eksperci, którzy służą poradą i wsparciem. Mogą zająć się nie tylko przygotowaniem projektu rekuperacji, ale również sprowadzeniem niezbędnych elementów do instalacji oraz montażem. Zapraszamy do kontaktu!

W przypadku domów już wybudowanych, w których nie przewidziano rozbudowanego systemu wentylacyjnego lub w mieszkaniach w blokach i kamienicach możliwe jest zastosowanie rekuperacji rozproszonej. Takie systemy rekuperacyjne pomieszczeń mieszkalnych posiadają dwie duże zalety: mogą być elastycznie montowane do ścian zewnętrznych i szybko instalowane. W zależności od modelu wystarczy wywiercenie jednego lub dwóch otworów w murze, w którym montowane są krótkie kanały powietrzne. Przez te kanały zużyte powietrze odprowadzane przepływa na zewnątrz, a świeże powietrze jest mechanicznie tłoczone do pomieszczenia lub rekuperatora. Ciepło powietrza odprowadzanego jest przenoszone na świeże i przefiltrowane powietrze dostarczane z zewnątrz.
Przy niewielkiej mocy urządzenia (od 0,006 do 0,032 kW/h) można uzyskać wydajną i kontrolowaną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Przepływ powietrza wewnątrz miedzianego wymiennika następuje równomiernie w obydwu kierunkach (czerpni i wyrzutni) przy czym powietrze wyrzucane i zaciągane nie mieszają się. Podobnie jak w wielu innych rozwiązaniach, odprowadzane z pomieszczenia (zimą ciepłe) powietrze przekazuje swoją energię cieplną do powietrza pobieranego z zewnątrz. Latem odwrotnie, przy różnicy temperatur powietrza wewnątrz mieszkania i na zewnątrz, powietrze zewnętrzne podlega schłodzeniu.

Niektóre modele rekuperatorów pokojowych mają potrójny system oczyszczania powietrza – od barier przeciw insektom, pyłom i większym zanieczyszczeniom, poprzez cyklonowe oczyszczanie z kurzu wewnątrz miedzianego wymiennika ciepła (przy okazji: miedź dodatkowo zapobiega rozwojowi patogennych mikroorganizmów wewnątrz rekuperatora), po oczyszczenie nawiewnego powietrza za pomocą filtrów. Filtry do rekuperatorów są jednorazowe i podlegają wymianie po zanieczyszczeniu (średnio raz na 3-4 tygodnie). Ważną opcją monitorowania systemu wentylacji jest wskaźnik zanieczyszczenia filtra, który kontrolowany jest również poprzez aplikację w smartfonie. Przy maksymalnym zanieczyszczeniu na panelu wskaźników rekuperatora pojawia się sygnał informujący o konieczności wymiany filtra.

Główne zalety rekuperatora rozproszonego (pokojowego):
• Kompaktowe wymiary: średnica obudowy modułu operacyjnego – 150, 200, 250, 340 mm.
• Długość regulowano w zależności od grubości ścian.
• Miedziany wymiennik ciepła o wysokim współczynniku przenikania ciepła i wysokich parametrach antyseptycznych.
• Sprawność wynosi do 91%.
• Szybkość i łatwość montowania bez kosztownego remontu adaptacyjnego budynku.
• Zachowana estetyka pomieszczenia. Widoczne zostają tylko kraty wentylacyjne: jedne – wewnątrz pomieszczenia, drugie – na elewacji.
• Brak zużywających się materiałów eksploatacyjnych.
• Dostępność i łatwość obsługi.
• Maksymalny poziom zużycia energii elektrycznej od 0,032 kW/h do 0,31 kW/h, w zależności od modelu.
• Łatwy system sterowania: pilot zdalnego sterowania lub panel sterujący.
• Cicha praca w trybie nocnym (seria domowa).
• Okres gwarancyjny 2 lata
• Przystępna cena i dobra relacja jakości do ceny.